AKTUÁLNÍ INFORMACE

Tóny Evropy či africké rytmy, obojí nabídne MPT

přidáno: 14. 8. 2017 3:00, autor: Jana Fričová

Město plné tónů procestuje tento týden skoro celý svět. Úterní podvečer bude rakouský, středeční odpoledne evropské, ve čtvrtek je v plánu hudební výlet do Zimbabwe a nedělí bude hostit mladé polské umělkyně.
V úterý 15. srpna se otevřou dveře kostela Dr. Farského na stejnojmenném náměstí a tím pozvou do svého na
další z varhanních koncertů. „I tímto koncertem chceme přispět k myšlence, že hudba překonává rozdíly mezi národy. Ačkoli se podvečer ponese pod titulem Rakouský, většina autorů, jejichž skladby zazní, procestovala se svou tvorbou řadu zemí a uznání často našla nejprve v cizině a až později u domácího publika. A také měli vazby na české země,“ říká Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra a dokládá to tím, že Mozart miloval své Pražany, Schubertovy rodiče pocházeli z Moravy, Brahms byl velký přítel a propagátor Dvořáka. „A Johann Stamitz - vlastně Jan Václav Stamic, byl český, světově proslulý skladatel, dirigent a houslový virtuos, který přinesl hudební formu cyklické sonáty a založil tzv. mannheimskou školu,“ dodává Handlířová. Varhany, za nimiž usedne Marie Pochopová, v úterním koncertu doplní příčná flétna v rukou rakouské umělkyně Anny-Marii Tockner.
Středa bude před radnici patřit duu houslí a violy. Od 16 hodiny se tu představí houslista Miroslav Ambrož a violista Oldřich Vlček. „Posluchači uslyší koncert dvou špičkových interpretů, kteří studovali na českých i zahraničních prestižních školách a zkušenosti sbírali na řadě mistrovských kurzů pod vedením významných hudebních osobností,“ představuje protagonisty středeční hodiny ředitel městského divadla Pavel Žur. V programu zazní skladby S. Prokofjeva, W. A. Mozarta a G. F. Händela v úpravě J. Halvorsena.
Ve čtvrtek se fanoušci MPT vypraví na hudební výlet do Zimbabwe. Odtud totiž pochází skupina Mokoomba, která vystoupí na letní scéně od 17 hodin. Dramaturg Eurocentra ji popisuje jako energickou kapelu z města Victoria
Falls, která se dala dohromady v roce 2002 z hudebníků ve věku teenagerů. „Vyrostla na pouličním hraní a turistům v restauracích, postupně si vytvořila unikátní styl mísící tradiční rytmy Tonga a kmene Luvalů s novodobými žánry, jako jsou funk, ska a soukous, s afrokubánskou hudbou. Vystoupila ve více než padesáti zemích světa a získala mnoho prestižních ocenění,“ tvrdí Jan Ocilka.
Nedělní odpoledne v Tyršově parku pak od 15 hodin osvěží mladá polská dívčí kapela Lor. „Členky polské dívčí indiefolkové skupiny si produkují a píší všechny skladby na vlastní pěst. Nutno podotknout, že dívkám je teprve 15–16 let. Přesto jsou všechny vysoce kvalifikované a se svými hlasy i nástroji dokážou zacházet,“ připomíná Ocilka.

Varhany po česku i zvířecí přehrada

přidáno: 7. 8. 2017 3:49, autor: Jana Fričová

Druhý srpnový týden bude žít celé Eurocentrum zejména Křehkou krásou, tedy přehlídkou místních šperků, módy a krásných žen. Město plné tónů přesto doplní program – nenabídne sice koncerty ve čtvrtek a v neděli, zato bude lákat na Český večer v mšenském kostele, na Operní gala či hudební večer u přehrady.
Už v úterý 8. srpna se otevřou dveře mšenského kostela Nejsvětější Trojice a pozvou příznivce varhanní hudby tentokrát na Český večer. Při něm se od 17 hodin představí varhanistka Jiřina Dvořáková a trumpetista Jiří Bachtík.
Zmíněné Operní gala je připravené ve čtvrtek od 19 hodin v městském divadle. Zhostí se jej Severočeská filharmonie Teplice a představí výsledky práce účastníků Mezinárodního dirigentského a pěveckého workshopu. Ten probíhal pod vedením dirigenta Norberta Baxy, sólistky Národního divadla v Praze Heleny Kaupové a Carol Isaac z Metropolitní opery v 
New Yorku. Program je složený z výběru z děl W. A. Mozarta a Bedřicha Smetany, vstupné činí sto korun.
Milovníci letních festivalů si přijdou na své v neděli. Takový minifestivalový večer je nachystaný v neděli 13. srpna od 19 hodin
 v areálu Slunečních lázní u jablonecké přehrady. „Nejprve vystoupí mostecká rocková kapela Kola dokola a pak své fandy od 20.30 
hodin potěší pražská kapela Sto zvířat, která přijde s osvědčeným programem,“ slibuje ředitel městského divadla Pavel Žur s tím, že společné vstupné je 150 korun.


Hudebníci se do Jablonce těší. Někteří zde mají rodinné vazby.

přidáno: 31. 7. 2017 0:52, autor: Jana Fričová

Na letní scéně se tento týden roztančí lehkonohá operetka, jiný žánr představí izraelsko-iránsko-italsko-švýcarská kapela. Svůj žánr si vybere i ten nejnáročnější posluchač. A kromě varhanního koncertu se všechny ostatní odehrávají opět pod širým nebem.
Francouzský večer bude tím prvním srpnovým koncertem v rámci projektu Město plné tónů. Tentokrát za varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova usedne v 17 hodin Přemysl Kšica, s ním bude na housle hrát skladby francouzských autorů Anna Veverková.
Pro ty, kteří nejsou fanoušky houslí a varhan v sakrálním prostředí, je za třicetikorunové vstupné připravený pořad složený z operetních melodií nazvaný Blondýnky sladké,...aneb procházka českou operetou, a to také v úterý od 17 hodin, ale na letní scéně Eurocentra. Účinkují Ivana Weberová, sólistka Divadla J. K. Tyla Plzeń, Lubomír Havlák, sólista Státní opery a ND Praha, které na klavír doprovodí Irena Havláková. V programu zazní slavné melodie z operet Oskara Nedbala, Rudolfa Frimla, Rudolfa Piskáčka a Karla Hašlera. „Už se do Jablonce velmi těším. Jsou tam vynikající diváci i hudeb
ní pořady a díky své ženě mám k Jablonci blízké vazby,“ svěřil se Lubomír Havlák. Jeden dědeček jeho manželky Ireny, Václav Kryl, pracoval totiž na stavbě jabloneckého divadla a byl jedním z organizátorů ochotnického souboru místní české menšiny. Druhý dědeček, Jan Janecký, byl významný houslový pedagog a ředitel školy ve Vrkoslavicích. 
Středa 2. srpna opět rozezní Mírové náměstí před radnicí. Se svým akordeonem ze vystoupí od 16 hodin Jana Bezpalcová. „Velmi uznávaná interpretka vystudovala českobudějovickou konzervatoř, VŠMU v Bratislavě a Hochschule für Musik Franz Liszt v německém Výmaru, kde vzdělání završila postgraduálním studiem Kozertexamen. Koncertuje, podílí se na různých hudebních i divadelních projektech a příležitostně i komponuje,“ představuje hudebnici ředitel divadla Pavel Žur.
Kedem Ensemble tvoří hráči z Izraele, Iránu, Itálie a Švýcarska. V Jablonci vystoupí ve čtvrtek 3. srpna od 17 hodin na letní scéně. Představí unikátní hudební projekt navazující na různé kulturní a hudební tradice. „Skupina čerpá z židovsko-španělských písní Ladino, raných izraelských nápěvů, íránské lidové hudby a dalších vlivů. Íránský kamanče, akordeon a perkuse Středního východu spolu s vášnivým zpěvem a pulzujícími rytmy vytváří překvapivou zvukovou koláž,“ tvrdí Jan Ocilka, dramaturg jabloneckého Eurocentra. O hostu nedělního koncertu v Tyršových sadech (neděle 6. srpna od 15 hodin) zkušený dramaturg říká: „Američtí Henhouse Prowlers z Chicaga si za jedenáct let tvrdé práce a non-stop turné vybudovali solidní pověst. Jejich hudba staví na kořenech bluegrassu a směřuje k vlastnímu charakteristickému a jedinečnému zvuku. V repertoáru se objevují jak sklady, které to valí dopředu, tak i romantické balady. Jak originální kusy, tak i tradiční písně a převzaté současné kusy. Své umění hudebníci prezentovali nejen doma ve Spojených státech, ale také v subsaharské Africe, Rusku, Beneluxu a v dalších zemích.”

Skřítci, kubánské rytmy a jazz – to je aktuální koktejl MPT

přidáno: 17. 7. 2017 8:11, autor: Jana Fričová

Další týden projekt Město plné tónů (MPT) otevírá pohádkou pro děti. Milovníci hudby však rozhodně nebudou ochuzení – čekají je varhany s flétnou v kostele, komorní duo před radnicí, kubánské rytmy na letní scéně a trocha tradičního swingu v Tyršových sadech. Prostě program je opět velmi bohatý.
Kouzla skřítků budou lákat nejmladší generaci v úterý od 15 hodin na letní scénu v jabloneckém Eurocentru. S veselou autorskou pohádkou o dvou malých domácích skřítcích a jejich velkém dobrodružství přijede Divadlo Navětvi Praha. Vstupné je deset korun.
Hned v sousedství letní scény přivítá ve stejný den, tedy v úterý, ale od 17 hodin milovníky varhan kostel Dr. Farského, kde Jablonecké kulturní a informační centrum (JKIC) připravilo německý večer se skladbami pro varhany, na které bude hrát Ivana Michalovičová, a flétnu Evy Prchalové (roz. Myslivcová). „Varhany v původně luteránském chrámu postavila firma Schuster z Žitavy a se třemi manuály patří k velkým koncertním nástrojům s bohatým hlasem. Výběr skladeb zase ukáže to nejlepší z pera německých klasiků. Těžko dnes uvěřit, že Johann Sebastian Bach ve své době nebyl nijak uznávaným komponistou. To až jeho krajan - F. Mendelssohn-Bartholdy - se zasloužil o novou vlnu zájmu o Bachovu hudbu. A tak těmto autorům bude patřit úvod a závěr koncertu,“ říká Petra Handlířová z JKIC a dodává, že v programu zazní také díla Brahmse, Händela či Maxe Regera.
Stejně jako úterní pohádka, tak i středeční hodinka před radnicí je v režii jabloneckého městského divadla. To na venkovní jeviště pozvalo tentokrát klavíristu Petra Smetáčka a hráče na perkuse a tradiční andské flétny Carlo Zegarra Abanta. „připravili jsme tentokrát koncert komorního dua, v něž se naplno projevuje přiroze
ná souhra pramenící ze společného hudebního porozumění,“ zve na Mírové náměstí Pavel Žur, ředitel divadla. Oba muzikanti se samostatně věnují různým žánrům, ale nejvíce je jim blízká latinsko-americ​ká hudba prolnutá jazzem. Peruánský hudebník Carlo Zegarra se specializuje na tamní tradiční nástroje a v České republice spolupracuje s různými soubory a orchestry. Hudebník a skladatel Petr Smetáček absolvoval kompozici u Karla Růžičky na Konzervatoři Jaroslava Ježka a nyní se věnuje různým hudebním žánrům, zejména jazzu a klasické hudbě. Začátek je v 16 hodin. 
Čtvrtek na letní scéně tentokrát ovládne kubánský zpěvák Yomar Amador Morejon. Toho přizvala ke spolupráci kapela Timbasa místo původně inzerované zpěvačky Marthy Galarragy, která ze závažných důvodů musela concert odřeknout. „Pouze pro tento koncert oslovila tuzemská kapela Timbasa kubánského zpěváka a perkusionistu Yomara Amadora Morejona, s nímž úspěšně vystupovala v minulosti. Bude se tedy jednat o exkluzivní vystoupení,” zve na čtvteční letní scénu dramaturg Eurocentra Jan Ocilka. A svou pozvánku rozšiřuje take na nedělní odpoledne do Tyršových sadů. Tady se od 15 hodin s jazzem a swingem představí Melody Boys. „Což jsou sólisté Melody Makers Ondřeje Havelky. Band se snaží o autentickou interpretaci jazzu a swingu 20., 30. a raných 40. let. Samozřejmostí je i hra na dobové nástroje,” konstatuje Ocilka. . Základní sestavu bandu tvoří kytarista Petr Tichý, po jehož boku exceluje pianista Mirek Lacko, saxofonista a klarinetista Pavel Jordánek, trumpetista Jiří Patócs a kontrabasista Petr Vlášek.

První letní varhanní koncert u Nejsvětější trojice ve Mšeně

přidáno: 10. 7. 2017 1:57, autor: Jana Fričová

Město plné tónů zve své fanoušky tento týden na koncerty varhanní, flétnové s klavírem, na izraelské folkové duo i americký jazz v podání muzikantů z Berlína. Nabídka je opět bohatá a lákavá.
V úterý 11. července nabídne koncertní hodinu kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně. „Pořádáme zde Italský večer, v němž se představí varhanistka Jiřina Dvořáková Marešová a sopranistka Irena Troupová,“ popisuje Borek Tichý z Jabloneckého kulturního a informačního centra (JKIC) a tím, že začátek je v 17.00 hodin.
Letos se JKIC v rámci 10. jubilejního cyklu Jablonecké kostely otevřeny zaměřuje právě na varhanní koncerty. „Obě dámy přinesou osvěžující hudební program složený zejména ze starších, přesto nestárnoucích italských děl. A díky skladateli, jehož působení v misiích Jižní Ameriky bylo jednou z inspirací pro film Mise režiséra R. Joffé z roku 1986, se při bujnější fantazii můžete přenést v čase a prostoru i přes oceán mezi indiány 18. století. Budete překvapeni, co vše se dá na malé varhany firmy W. Lorenz vykouzlit,“ zve Tichý. V programu zazní skladby autorů Girolamo Frescobaldi, Claudio Monteverdi, Girolamo Frescobaldi, Giovanni Felice Sances, Domenico Zipoli, Alessandro Grandi, Girolamo Frescobaldi, Claudio Monteverdi a samotné Jiřiny Dvořákové Marešové. „Letošní dramaturgie je založená na národních večerech, takže týden po večeru italském bude následovat večer německý. Tuto národní řadu poruší pouze tradiční koncert ke cti sv. Anny, patronky města, který bude – jak je sv. Anně blízké – nadnárodní,“ dodává Borek Tichý.
Středečn
í odpoledne opět nabízí program od 16 hodin před radnicí. Tam se představí flétnistka Julie Séquardtová a klavíristka Miho Fukuda. Obě absolvovali Pražskou konzervatoř, Julie Séquardtová pokračuje na Akademii múzických umění, Miho Fukuda získala další zkušenosti při stipendijním pobytu ve Varšavě. V hodinovém programu zazní skladby Bohuslava Martinů, Josefa Suka, Bedřicha Smetany, Francise Poulence a dalších. V informačním centru jsou opět pro zpříjemnění poslechu k dispozici podsedáky, které si je možné vypůjčit proti padesátikorunové záloze.
Čtvrtek bude od 17 hodin na letní scéně Eurocentra patřit izraelskému duu
JonZ and the band. „Intimní optimistické duo vzniklo během hudební pouti Jenie Vasilenko a Yoava Or v roce 2014.
Odloučeni v domě v podhůří Karmelu hudebníci začali psát odděleně své texty. Touha po harmonii a spolupráci je přiměla znovu se do nich společně ponořit a opatřit je jemnými folkovými melodiemi,“ popisuje umělce dramaturg Eurocentra Jan Ocilka a dodává, že na aktuálním evropském turné duo doplňují další izraelští hudebníci.
Z dramaturgické kuchyně Eurocentra je také nedělní koncert od 15 hodin v Tyršových sadech. Po skvělém úvodním tangu argentino tentokrát přichází swing. „Swingový band Savoy Satellites z Berlína hraje klasiku swingu 40. let: výběr z amerických standardů – Great American Songbook, některé hotjazzové originály i novější svižné skladby,” konstatuje Ocilka s tím, že stylem skupina napodobuje rané Nat King Cole Trio, Slim & Slam či Billie Holiday.

Country i tango argentino – hrdinové prvního týdne prázdninového MPT

přidáno: 3. 7. 2017 2:17, autor: Jana Fričová

Začátek prázdnin přináší do projektu Město plné tónů koncerty na letní scéně a v Tyršově parku. Posluchači si tak vychutnají španělsko-americké honky-tonk country nebo tango argentino.
Ve čtvrtek od 17 hodin vystoupí na letní scéně Eurocentra Jablonec Dead Bronco (USA/Španělsko). „Půldruhé hodiny dlouhý koncert představí skupinu hrající country, rock-a-billy a honky-tonk country, kterou BBC označilo za jeden z aktuálně nejslibnějších projektů,” říká dramaturg Eurocentra Jan Ocilka.
Kapela Dead Bronco vznikla v únoru 2012. Její členové spolu hráli v ulicích rodného města Algorta v Baskicku, posléze v místních barech a za necelý rok si vybudovali dobré jméno. V říjnu 2012 vyšlo jejich debutové album Hell. O rok později druhé a v roce 2014 vyrazili na první evropské turné.
Zajímavá bude take nedělní hodinka v Tyršově parku. “Tam se bude prezentovat od 15 hodin jedinečné uskupení profesionálních instrumentalistů Escualo Quintet a zpěvačka Gabriela Vermelho,” popisuje Ocilka. Program Tango argentino nabízí dokonalé spojení temperamentu a vášně s uměleckým mistrovstvím hudebním. V projektu se představí pětice vynikajících instrumentalistů Escualo kvintetu, kteří se věnují hudebním stylům Tango argentino, a charismatická zpěvačka Gabriela Vermelho - držitelka ceny Alfréda Radoka.

Od divadla přes náměstí až po molo přehrady bude znít skvělá hudba

přidáno: 26. 6. 2017 2:34, autor: Jana Fričová   [ aktualizováno 26. 6. 2017 2:36 ]

ivadlo, Mírové náměstí a molo na jablonecké přehradě. To jsou místa, kde se tento týden budou odehrávat další programy z bohaté nabídky Města plného tónů.
Úterní večer je připravený pro všechny milovníky klasické hudby v provedení velkého orchestru. STRATUS CHAMBER ORCHESTRA z USA přijede do jabloneckého městského divadla v úterý 27. června a publiku se představí od 19 hodin. Dirigentské taktovky se v úterý večer chopí David Rutherford a Debashish Chaudhuri, s orchestrem vystoupí také sopranistka Pearl Rutherford či klavíristé Jana Chaudhuri a David Mullikin. V provedení amerických umělců zazní díla od Leoše Janáčka, Samuela Osborna Barbera, Antonína Dvořáka, Camille Saint-Saëns. Na tento koncert se platí padesátikorunové vstupné.
Ve středu zakončí své měsíční působení na Mírovém náměstí základní umělecká škola. Ta se
od 16 hodin bude prezentovat dvěma hudebními seskupeními. Nejprve vystoupí soubor žesťových nástrojů BRASS JABLONEC, který hraje převážně hudbu starých mistrů, ale nebojí se ani současné tvorby nebo swingu. Poté na jeviště na náměstí nastoupí MYJENNĚKDY, což je kantorský smíšený pěvecký sbor.
I letos pamatovala dramaturgie projektu Město plné tónů na koncert na vodní hladině. Tentokrát připadá na čtvrtek 29. června, kdy přehradní molo obsadí hobojista VILÉM VEVERKA a soubor ENSEMBLE 18+. „Diváci ve čtvrtek uvidí koncert jednoho z nejrespektovanějších českých hobojistů společně s předním českým souborem specializujícím se na interpretaci hudby starých mistrů Ensemble 18+. Věřím, že to bude mimořádný hudební zážitek,“ říká ředitel městského divadla Pavel Žur.
Vilém Veverka má ve svém repertoáru díla všech stylových období. Ve svých devětatřiceti letech patří absolvent Pražské konzervatoře a HAMU k našim nejvýznamnějším hobojistům.
Studoval i na prestižní Hochschule für Musik Hannse Eisler v Berlíně, dva roky hrál s Berlínskou filharmonií, sólově vystupoval po celém světě. Kromě toho, že je výborný muzikant, rád fotografuje, zajímá se o silniční cyklistiku, jógu a je vyznavačem horské turistiky.
„Ensemble 18+ je mladý, dynamický komorní orchestr, který vznikl v součinnosti s dirigentem a cembalistou Vojtěchem Spurným v roce 2009 s myšlenkou aplikovat kritéria historicky poučené interpretace na soubor moderních nástrojů,“ říká orchestr sám o sobě a pokračuje: „Ačkoli většina stálých členů vlastní dobové nástroje a aktivně se věnuje staré hudbě, práce s historickými prameny a znalost interpretačních technik je v Ensemble 18+ pouze základem. Konečným cílem je živá a neotřelá prezentace hudby na úrovni aktuálních interpretačních trendů a současného stupně muzikologického výzkumu stejně jako překračování bariér, které oddělují hudbu od posluchače.
Společně vystoupení Viléma Veverky a Ensemble 18+ ve čtvrtek na mole jablonecké přehrady má velmi zajímavý a lákavý program složený z děl takových autorů, jako je Vivaldi, J. Pachelbel, G. Ph. Telemann, S. Barber, A. Piazzola, J. Williams, E. Morricone a K. Svoboda. Začátek je ve 20 hodin.

Srnky vtrhnou na letní scénu

přidáno: 20. 6. 2017 3:52, autor: Jana Fričová

Další týden projektu Město plné tónů nabídne hudbu na Mírovém náměstí i divadelní představení. A to inscenaci Srnky libereckého Divadla F. X. Šaldy speciálně upravenou pro jabloneckou letní scénu.
Ve středu od 16 hodin pozvou na Mírové náměstí posluchače hned dva smyčcové soubory jablonecké základní umělecké školy, a to VIOLKA a ARCHI DI MELA. Protipól jim vytvoří kytarový soubor EURYDIKA.
„Navíc jsme vám připravili malé překvapení. Pro vylepšení komfortu posluchačů jsme nachystali barevné podsedáky, na něž si budou moci sednout na schody před radnicí,“ říká vedoucí oddělení školství, kultury a sportu Zdeňka Květová. Podsedáky si každý zájemce bude moci vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem představení v informačním centru radnice proti padesátikorunové záloze. „Jakmile podsedák vrátí do infocentra, dostane svou zálohu zpět,“ dodává Květová s tím, že zapůjčené podsedáky je třeba vrátit hned po představení, nejpozději do půl šesté.
Vstupenky na představení DFXŠ Srnky jsou už nyní v předprodeji Eurocentra. Hraje se na letní scéně ve čtvrtek 22. června od 21 hodin. Neobyčejné příběhy z Liberce jsou pro mládež do 15 let nevh
odné. Hra Tomáše Svobody je jedním z divácky nejúspěšnějších představení hraných v libereckém Malém divadle. Místa na ni jsou na domovské scéně vždy 24 hodin před zahájením prodeje vstupenek obsazená. Na stránkách libereckého divadla se o představení říká: „Srnky jsou příběhem outsiderů s kuriózními osudy. Cesty všech se jedné noci nečekaně spojí a jejich příběhy najdou rozuzlení až díky srnkám, které se objeví, bůh ví odkud.“
Srnky vtrhnou na letní scénu
Předprodej: 200 Kč/v den akce: 250 Kč, studenti a ZTP: 125 Kč, k stání po vyprodání míst k sezení: 150 Kč. V případě nepřízně počasí se představení uskuteční ve velkém sále Eurocentra.

Návštěvníci MPT uslyší lidové písně z celého světa, jazz i slavný Talichův komorní orchestr

přidáno: 5. 6. 2017 4:18, autor: Jana Fričová

Město plné tónů začíná nabírat obrátky. Tento týden milovníci hudby mohou vybírat mezi folklorem, jazzem a tak zvanou vážnou hudbou v podání komorního orchestru. Drtivá většina programu se odehraje pod otevřeným nebem.
Před jabloneckou radnicí se tento týden odehrají hned dvě představení. V pondělí 5. června od 16 hodin se představí soubor FEKETE SERETLEK, a to ve složení: Matija Solce – akordeon (Slovinsko), Pavol Smolárik – kontrabas (Slovensko), Jan Meduna – trubka (ČR), Anička Bubníková
 – violoncello (ČR/Rusko), Jiří N. Jelínek – housle, Ivo Sedláček – cajon.
Další úči
nkující už letos na Mírovém náměstí byli. Ve středu 7. června vystoupí na podium před radnicí kapela JAZZTAT A TANEČNÍ OBOR jablonecké ZUŠky po týdnu znovu, a to od 16 hodin.
V pátek 9. června se přesuneme na letní scénu Eurocentra. Tady je připravený tradiční MEZINÁRODNÍ FOLKLÓRNÍ FESTIVAL, který začíná v 10 hodin dopoledne. „První část galaprogramu se otevře 14.30 hodin, ta druhá pak v 18 hodin,“ informuje jednatelka Eurocentra Marta Procházková. A je opravdu nabitý. Diváci uvidí a uslyší Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, místní folklorní soubory Malá Jizerka a Malá Nisanka, čínskou zpěvačku Feng-yün Song, Jožku Šmukaře, baskický soubor Korrontzi nebo slovenský Topl’an a mnoho dalších.
Ti, kdo mají raději klasický hudební žánr, si určitě nenechají ujít v pátek 9. června od 19 hodin koncert TALICHOVA KOMORNÍHO ORCHESTRU, který v roce 1992 založil prasynovec legendárního dirigenta Václava Talicha, houslista Jan Talich, jenž se tak stal jeho uměleckým rodičem, dává mu tvář, zvuk i dramaturgii. „Jan Talich je výborný sólový houslista - hraje na housle J. Gagliana z roku 1780, primárius špičkového kvarteta i dirigent. Jako houslistu ho však v České republice vídáme nejméně. Nejčastěji jej známe jako dirigenta - kromě Talichova orchestru je šéfdirig
entem Jihočeské komorní filharmonie,“ říká ředitel divadla Pavel Žur a zve na páteční koncert, v němž zazní: Georges Bizet - předehra k opeře Carmen, Dmitrij Šostakovič - valčík z Jazzové suity č. 2, Samuel Barber - Adagio pro smyčcový orchestr op. 11, Johann Sebastian Bach - Air ze Suity č. 3, D dur, Antonín Dvořák - Mazurek pro housle a orchestr, Pablo de Sarasate - Cikánské melodie pro housle a orchestr, Jules Massenet - meditace z opery Thais, Gioacchino Rossini - předehra k opeře Lazebník sevillský, Pietro 
Maseagni - Intermezzo z opery Sedlák kavalír, 
Zdeněk Fibich – Poem, Antonín Dvořák - Symfonie č. 9, Novosvětská, 4. věta, Johannes Brahms - Uherský tanec č. 5.
Zatímco na všechny zmíněné pořady jsou zdarma, pak na koncert Talichova komorního orchestru je třeba si koupit vstupenku za 200 korun.

Maďarské děti se na radnici představily česky zpívanou písní

přidáno: 26. 5. 2017 1:58, autor: Jana Fričová

Maďarský dětský pěvecký sbor Napsugar z Nyíregyházy rozezpíval v pátek dopoledne jabloneckou radnici, kde je přivítal náměstek primátora Miloš Zahradník. V jejich podání česky zazněla také Má hvězda od Bedřicha Smetany.
Maďarský sbor přijel na pozvání místního sboru DPS Vrabčáci, aby se zúčastnil Jabloneckého hudebního festivalu. V něm poměří své pěvecké síly hned několik sborů z Jablonce i dalších míst v republice, např. představí DPS Kopretina a Mládežnický sbor ZŠ Karla Dvořáčka Ostrava-Orlov
á, vokálně instrumentální soubor Carmina ze ZUŠ Frýdlant, Jablonec budou reprezentovat ještě DPS Rolnička a DPS Zvoneček ze ZŠ Liberecká a Příležitostný sbor Gymnázia Dr. Randy. Začátek je v 17 hodin.
Sbor Napsugar přicestoval do Jablonce ve čtvrtek 25. května a hned v pátek dopoledne je v obřadní síni magistrátu přivítal náměstek primátora Miloš Zahradník. „Velmi mě potěšilo, že jsem děti mohl přijmout, a český zpívaná Smetanova Má hvězda mě potěšila ještě více. Právě Maďarsko mám hlavně spojené s dovolenými u Balatonu před rokem 2000, a tak dnešní setkání s malými zpěváky mi zase o něco rozšířilo obzory,“ usmíval se náměstek.
Děti z jabloneckého radnice odjely na návštěvu liberecké ZOO, pak je čekalo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci a po zkoušce v divadle samotné vystoupení na Jabloneckém hudebním festivalu, který je součástí letního Města plného tónů. Další vystoupení mají plánované v sobotu 27. května v Semilech.

1-10 of 46