AKTUÁLNÍ INFORMACE

Sbor IG! otevře pravidelné hudební středy před radnicí

přidáno: 5. 6. 2018 2:00, autor: Jana Fričová   [ aktualizováno 5. 6. 2018 3:52 ]

Koncerty Města plného tónů (MPT) na Mírovém náměstí otevře ve středu od 16 hodin sbor Iuventus, Gaude! Jablonecká Zuška tak přebírá žezlo nad červnovými středečními hudebními hodinkami, které si mohou posluchači zpříjemnit posezením na barevných podsedácích.

„Iuventus, gaude! vystoupí na Mírovém náměstí s atraktivním pouličním afro-americkým repertoárem, s nímž se chystá do Jihoafrické republiky,“ říká ředitel ZUŠ Vít Rakušan s tím, že při dalších středečních koncertech se představí Jazztat a Simply Blues, učitelský sbor Myjenněkdy a školní dechový orchestr. Organizátoři také upozorňují, že vždy čtvrt hodiny před začátkem produkce budou opět před radnicí připravené barevné podsedáky, aby si bylo možné sednout na schody.

V pátek 8. června se k projektu Město plné tónů už v 10 hodin dopoledne připojí Eurocentrum Jablonec, s.r.o., se svým celodenním Mezinárodním folklorním festivalem. „V dopoledním i odpoledním bloku se na letní scéně Eurocentra vystřídají jak jablonečtí účinkující, tak hosté z Irska, Španělska, Řecka či Slovenska,“ zve na letní scénu jednatelka organizace Jana Pěnčíková a připomíná, že festival má i své doprovodné akce. „Od 9 do 18 hodin bude jak v areálu Eurocentra, tak na náměstí Dr. Farského probíhat letní trh, program pro děti si připravilo Ekocentrum, tradičním lidovým technikám se budou věnovat dílny ve foyeru Eurocentra,“ uzavírá Pěnčíková.

Velmi zajímavou událostí pak bude jistě koncert na dřevěném mole jablonecké přehrady Mšeno v pondělí 18. června. „Tentokrát jsme vsadili na jiný žánr a k účinkování pozvali muzikálového herce a zpěváka Dušana Vitázka z Městského divadla Brno. Ten přijede k přehradě se svou autorskou deskou Kde a kapelou B-Side Band. Začátek je ve 20 hodin,“ těší se k vodě ředitel městského divadla Pavel Žur. A těšit se mohou také posluchači. Dušan Vitázek je držitelem dvou prestižních ocenění Thalie, účinkuje v mnoha muzikálech a nyní startuje i sólovou pěveckou dráhu s vlastní tvorbou. Album Kde nahrál s muzikanty z kapely B-Side Band – bubeníkem Petrem Ptáčkem, kytaristou Jirkou Kalouskem a basistou Tomášem Vunderle Koudelkou.

Divadlo od A do Z

přidáno: 10. 5. 2018 1:36, autor: Jana Fričová

V městském divadle MPT začne i skočí. Zahájení patřilo koncertu operních hvězd, Gabriele Beňačkové a Jakubu Pustinovi s klavírním doprovodem Marty Vaškové. 4. ročník MPT uzavře v září orchestr Musica Florea.

Operní žánr ještě doplní inscenace opery Italka v Alžíru v provedení sólistů a sboru Evropské hudební akademie a Operní gala, kde vystoupí se Severočeskou filharmonií Teplice účastníci mezinárodního dirigentského a pěveckého workshopu.

Ke slovu se dostanou také dětští zpěváci, a to na konci května při Jabloneckém hudebním festivalu pro dětské pěvecké sbory. Na něm vystoupí sbory z Jablonce, Liberce či Semil.

„Mluvené slovo bude prezentovat talk show Haliny Pawlowské 11. května či představení Hany Maciuchové Žena
Vlčí mák v červnu. V programu jsou také o prázdninách dvě pohádky pro děti a inscenace jilemnických divadelních ochotníků Sen noci svatojánské, vše na letní scéně,“ jmenuje ředitel městského divadla Pavel Žur.

V nezvyklé roli se představí také Jitka Molavcová. Ta vystoupí v závěru srpna s Petrem Ožanou v městském divadle s recitálem plným šansonů. Neobvyklé bude také obsazení mola na mšenské přehradě. „Nezapomněli jsme na něj ani letos, tentokrát jsme však vsadili na muzikálového herce Dušana Vitázka, který působí v Městském divadle Brno. Letos se pustil i na sólovou pěveckou dráhu a vydal desku plnou balad s názvem Kde. Právě s ní a svou kapelou přijede do Jablonce,“ upozorňuje Žur.

Dramaturgie zavede diváky ještě na Sluneční lázně, kde se setkají se zpěvákem Michalem Kindlem a kapelou Vltavín. „Vyvrcholením pak bude 11. září v městském divadle koncert orchestru Musica Florea,“ uzavírá nabídku ředitel divadla s tím, že v době prázdnin divadlo převezme také taktovku nad středečními hodinkami před radnicí.

Poprvé budou součástí MPT také kina

přidáno: 3. 5. 2018 4:08, autor: Jana Fričová

Novinkou letošního ročníku bude začlenění kin do nabídky MPT. Hrát se bude v kině Radnice a poté v letním kině.

„Říkali jsme si, že je dobré Jablonečákům ukázat, že i místní kina jsou významnou složkou zdejší kulturní infrastruktury. Je skvělé, že se pro tento projekt spojí více kulturních subjektů a dohromady vytvoří opravdu nabitý několikaměsíční program, kde si každý najde to své,“ vysvětluje důvod zapojení kin do MPT Barbora Irglová.

Podle jejích slov je dramaturgie složená pouze z hudebních filmů. „Výběr nám dost ulehčil fakt, že se letos Asociace českých filmových klubů rozhodla uvést v rámci Projektu 100 v srpnu do kin kultovní filmy se zaměřením na muzikál. Kromě těchto srpnových titulů ještě v rámci MPT promítneme divácky velmi oblíbený moderní muzikál La La Land, který plánujeme na 11. května v kině Radnice za symbolické vstupné 10 korun,“ doplňuje Irglová s tím, že cenově zvýhodněné bude i vstupné na srpnové tituly.

„Bez zajímavosti určitě není fakt, že muzikály uváděné v srpnu jsou zrestaurované snímky, které si diváci budou moci užít na velkém plátně a v odpovídající kvalitě. Takže i když se jedná o starší tituly, jež už možná každý zná, atmosféra letního kina a kvalitní obraz i zvuk dokáží zážitek z filmu posunout ještě o několik úrovní výše,“ zve na hudební filmovou produkci tohoto léta Barbora Irglová.

Kromě již zmíněného filmu La la land mohou diváci vidět např. muzikály Mouling Rouge, Vlasy, Rok ďábla, Limonádový Joe, Zpívání v dešti a mnoho dalších. Program je už teď na plakátech nebo na www.mestoplenetonu.cz

Tóny naplněné město vstupuje do čtvrtého ročníku

přidáno: 2. 5. 2018 3:38, autor: Jana Fričová

Když se řekne Město plné tónů, jeho fanoušci zpozorní. Projekt plný hudby i divadla vstupuje už do svého 4. ročníku. Letos začíná 4. května a zahájení má velkolepé – otevírá jej koncert světových operních hvězd, Gabriely Beňačkové a Jakuba Pustiny, kteří přivezou árie světových i našich skladatelů. Program je připravený až do září.

Hlavní myšlenkou projektu Jablonec nad Nisou - Město plné tónů (MPT) je přivést kulturní pořady i do míst, která nejsou k jejich pořádání primárně určená, a nabídnout je zdarma nebo za cenu příznivou i těm, kdo obvykle z finančních důvodů kulturní programy vynechávají. Tak i letos bude možné zajít na koncert do některého z jabloneckých kostelů, do kamenného divadla, k přehradě, na Mírové náměstí nebo do Tyršových sadů. Přesto i tento ročník má některá překvapení.

Základní pravidelné programové schéma kopíruje předešlé ročníky:

- úterý od 17 hodin - koncerty v některém z kostelů – cyklus Jablonecké kostely otevřeny (červenec – srpen)

- středa od 16 hodin – hudební hodiny před radnicí na Mírovém náměstí (červen – září)

- čtvrtek od 17 hodin – koncerty na Letní scéně Eurocentra – cyklus Jablonecké kulturní léto (červenec – srpen)

- neděle od 15 hodin – promenádní koncerty v Tyršových sadech (červenec – srpen)

Kompletní program Města plného tónů je na plakátech nebo na www.mestoplnetonu.cz. Aktuální informace a pozvánky přináší také FB Město plné tonů.

Ještě tento týden na letní scéně i před radnicí

přidáno: 28. 8. 2017 11:39, autor: Jana Fričová

Město plné tónů dorazilo do posledního prázdninového týdne. Na letní scénu, do Tyršových sadů se za hudbou posluchači vydají opět příští rok. Do cíle dorazil také cyklus Jablonecké kostely otevřeny. I tento týden je však nač se těšit.
Poslední týden prázdnin mysleli organizátoři MPT opět na děti. „Zveme malé diváky na letní scénu jabloneckého Eurocentra, kde v úterý d 15 hodin začíná pohádka Terezy Karpanius ROZÁRČINA POSTÝLKA, kterou uvede Dívadlo Praha,“ zve celé rodiny na představení Pavel Žur, ředitel městského divadla na dobrodružství o malé nepořádné Rozárce a jejím oblíbeném plyšáku Myšáku. V režii Vojtěcha Moravy hrají Ivanna Balkovska, Lenka Kocáková a Vojtěch Morava, vstupné je 10 korun.
Pro ty, kdo si oblíbili koncertní podvečery v některém z jabloneckých kostelů, je tentokrát připravený večer holandský. „Na poslední koncert cyklu jsme připravili varhanní specialitu - největší jablonecké varhany rozezní hned osm končetin,“ říká o úterním koncertu v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, při němž se představí manželé varhaníci - Táňa a Drahoslav Gricovi, Borek Tichý z Jabloneckého kulturního a informačních centra (JKIC). Večer má dokázat, že nejen mistři štětce byli těmi pravými holandskými mistry. „I varhanní tvorba měla v Holandsku své autory a ti se nespokojili se hrou jednoho varhaníka. Na závěr si tedy hru hned dvou interpretů užijí i varhany firmy Gebrüder Rieger z Krnova, které mají tři manuály a na 2 500 píšťal,“ říká Tichý. Prospekt varhan navrhl architekt Josef Zasche jako nedílnou součást interiéru kostela a stavbu nástroje financovala významná místní bižuterní firma Gebrüder Jäger.
Třešničkou na dortu tohoto týdne bude pravděpodobně středeční koncert
před radnicí. Půl hodiny po deváté večer zde vystoupí BOHEMIA VOICE, který tvoří Elin Špidlová – mezzosporán, Zuzana Seibertová – soprán, Bronislav Palowski – tenor a Lukáš Sládek – basbaryton. „Vokální kvarteto přiveze speciální program složený ze světových evergreenů opatřených často i vlastním českým textem,“ informuje Pavel Žur a dodává, že Bohemia Voice je pomyslným mostem mezi klasickou a populární hudbu.
„Jabloneckým posluchačům namícháme směs z našeho crossover repertoáru. Rádi bychom se ovšem soustředili především na skladby, které umocní slavnostní okamžik koncertu pod širým nebem. Určitě uslyší naše úpravy skladeb Modlitba pro Martu, Come What May (Moulin Rouge), Země Má (adaptace Larga z Novosvětské symfonie A. Dvořáka), Your Song (Elton John), Nella Fantasia (Ennio Morricone) a další. Náš repertoár je velmi různorodý, má ovšem společná témata. Například je to vztah k české zemi a téma lásky na všech úrovních,“ slibují členové smíšeného vokálního kvarteta.
Čtvrteční podvečer na letní scéně bude kanadsko-novozélandský. Do Jablonce zavítá v 17 hodin Kanaďanka Tami Neilson, jež projela Severní Ameriku s rodinnou kapelou The Neilsons, kde hrála se svými rodiči a dvěma bratry. „V roce 2007 přesídlila na Nový Zéland, kde založila svou skupinu, pohybující se na pomezí country a soulu. Od roku 2009 sbírá jedno ocenění za druhým,“ vyjmenovává hudební směr čtvrtečního hosta dramaturg Eurocentra Jan Ocilka.
A pokud snad ve čtvrtek někdo
nebude mít hudby ještě dost, může navštívit ještě scénu kamenného divadla. Tam začne v 19 hodin recitál klavíristy Ivo Kahánka, který má pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. „Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby,“ informuje Žur.
Do konce tohoto ročníku MPT se diváci podívají ještě jednou před radnici na Mírové náměstí a pak už čeká závěrečný koncert a divadelní představení.

Na letní scéně bude řádit rozmarný duch i Divokej Bill

přidáno: 28. 8. 2017 11:30, autor: Jana Fričová

Třetí ročník Města plného tónů se blíží pomalu a jistě do finále. Program tohoto týdne tak fanouškům projektu nabídne divadelní představení z nedalekých Lučan nad Nisou, i divokou jízdu s neméně Divokým Billem.
Úterý už tradičně patří některému z jabloneckých kostelů. Tentokrát to bude kostel sv. Anny. „Pokud jste ještě nestihli navštívit některý ze čtyř otevřených chrámů v Jablonci nad Nisou, máte na to poslední dvě úterý. A poslední šanci zažít multikulturní podvečer v kostele sv. Anny - hudbu i pohled na umění současných sklářských výtvarníků,“ zve na dnešní MORAVSKÝ VEČER Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra (JKIC). V rámci avizovaného Moravského večera se představí dva Janové - Gottwald na varhany a Žďánský na violoncello. „Pomyslnou branou mezi českými a moravskými mistry nás provedou díla Bohuslava Martinů - rodáka z Poličky, který navázal na lidovou tvorbu svého regionu a vytvořil
světoznámá díla. Českou premiéru kantáty Otvírání studánek zorganizoval jeho přítel a propagátor Martinů díla Zdeněk Zouhar, sám výborný skladatel, sbormistr a muzikolog,“ říká Handlířová a dodává, že chybět nemůže ani dílo Leoše Janáčka, který své hudební náměty často čerpal z lidových písní Slovácka či Lašska. „Připomeneme i některé méně známé autory, jako např. Vojtěcha Říhovského.,“ dodává.
Návštěvníci koncertu si mohou navíc ještě prohlédnout výstavu NO LIMITS, součást Mezinárodního trienále Jablonec nad Nisou 2017, jež pořádá Muzeum skla a bižuterie. „Proto posluchači koncertu budou do kostela sv. Anny vstupovat zadním vchodem přes parkoviště. Prosíme o ohleduplnost k vystaveným exponátům a respektování pokynů pořadatelů,“ apeluje na hosty Moravského večera Handlířová s tím, že kapacita koncertu je omezená pouze na připravená místa. Na koncert se vstupné neplatí, výstava je zpoplatněná částkou 30 korun.
Ti, kdo neholdují vážné hudbě v sakrálním prostoru, mohou se večer vydat na letní scénu Eurocentra. Tam se totiž bude hrát divadlo. Se situační komedií Noela Cowarda ROZMARNÝ DUCH přijede do Jablonce Lučanský spolek divadelní (L. S. D.) Lučanští říkají, že není záhodno si zahrávat s okultními vědami a brát spiritismus na lehkou váhu. Manželské vztahy totiž nekončí ani na onom světě a mít dvě ženy není žádná legrace, i když ta druhá je nebožka. V režii Jany Kouřilové hrají Pavla Onodiová, Hana Hilleová, Ludmila Formáčková, Jiří Krasl, Miloš Rydval, Lenka Kočová a Ivana Halamová. Vstupné je 30 korun, začátek ve 20 hodin.
Středeční odpoledne před radnicí bude plynout na vlnách tónů houslí. Od 16 hodin zde vystoupí SPOHR VIOLLIN DUO, jež tvoří houslisté Jana a Ondřej Lébrovi. Ti si svá vystoupení sestavují výhradně z původních děl pro dvoje housle.
Fandové čtvrtečních koncertů na letní scéně by zdánlivě mohli být zklamaní jeho absencí. Bohatou náhradou jim však bude na stejném místě páteční koncert kapely
Divokej Bill, která na jabloneckou letní scénu zavítá od 19 hodin v rámci Lobkowicz Tour 2017. Vstupné v předprodeji je 350 Kč v pokladně Eurocentra, 380 Kč v síti Ticketstream a 450 Kč v pátek na místě. Kapela na turné, které ma 23 zastávek po republice, představuje novinky z nového CD Tsunami. Jablonecké zastavení je předposlední, pak DIVOKEJ BILL vystoupí v domovských Úvalech. “Písničky jsme jako vždy sbírali delší dobu, některé vznikly v mezidobí od poslední desky zbrusu nově, jiné byly rozpracované již řadu let a čekaly na ztvárnění. Taky jsme dorazili nějaké nápady, co se nevešly na předešlou desku. Pomalé i rychlé, vážné i veselé, je to tak půl na půl,” komentuje vznik a charakter novinky frontman Divokýho Billa Vašek Bláha.
Neděle už tradičně patří promenádnímu koncertu v Tyršových sadech. Tentokrát bude od 15 hodin hrát BOHEMIA UNIVERSAL DIXIELAND.

Tóny Evropy či africké rytmy, obojí nabídne MPT

přidáno: 14. 8. 2017 3:00, autor: Jana Fričová

Město plné tónů procestuje tento týden skoro celý svět. Úterní podvečer bude rakouský, středeční odpoledne evropské, ve čtvrtek je v plánu hudební výlet do Zimbabwe a nedělí bude hostit mladé polské umělkyně.
V úterý 15. srpna se otevřou dveře kostela Dr. Farského na stejnojmenném náměstí a tím pozvou do svého na
další z varhanních koncertů. „I tímto koncertem chceme přispět k myšlence, že hudba překonává rozdíly mezi národy. Ačkoli se podvečer ponese pod titulem Rakouský, většina autorů, jejichž skladby zazní, procestovala se svou tvorbou řadu zemí a uznání často našla nejprve v cizině a až později u domácího publika. A také měli vazby na české země,“ říká Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra a dokládá to tím, že Mozart miloval své Pražany, Schubertovy rodiče pocházeli z Moravy, Brahms byl velký přítel a propagátor Dvořáka. „A Johann Stamitz - vlastně Jan Václav Stamic, byl český, světově proslulý skladatel, dirigent a houslový virtuos, který přinesl hudební formu cyklické sonáty a založil tzv. mannheimskou školu,“ dodává Handlířová. Varhany, za nimiž usedne Marie Pochopová, v úterním koncertu doplní příčná flétna v rukou rakouské umělkyně Anny-Marii Tockner.
Středa bude před radnici patřit duu houslí a violy. Od 16 hodiny se tu představí houslista Miroslav Ambrož a violista Oldřich Vlček. „Posluchači uslyší koncert dvou špičkových interpretů, kteří studovali na českých i zahraničních prestižních školách a zkušenosti sbírali na řadě mistrovských kurzů pod vedením významných hudebních osobností,“ představuje protagonisty středeční hodiny ředitel městského divadla Pavel Žur. V programu zazní skladby S. Prokofjeva, W. A. Mozarta a G. F. Händela v úpravě J. Halvorsena.
Ve čtvrtek se fanoušci MPT vypraví na hudební výlet do Zimbabwe. Odtud totiž pochází skupina Mokoomba, která vystoupí na letní scéně od 17 hodin. Dramaturg Eurocentra ji popisuje jako energickou kapelu z města Victoria
Falls, která se dala dohromady v roce 2002 z hudebníků ve věku teenagerů. „Vyrostla na pouličním hraní a turistům v restauracích, postupně si vytvořila unikátní styl mísící tradiční rytmy Tonga a kmene Luvalů s novodobými žánry, jako jsou funk, ska a soukous, s afrokubánskou hudbou. Vystoupila ve více než padesáti zemích světa a získala mnoho prestižních ocenění,“ tvrdí Jan Ocilka.
Nedělní odpoledne v Tyršově parku pak od 15 hodin osvěží mladá polská dívčí kapela Lor. „Členky polské dívčí indiefolkové skupiny si produkují a píší všechny skladby na vlastní pěst. Nutno podotknout, že dívkám je teprve 15–16 let. Přesto jsou všechny vysoce kvalifikované a se svými hlasy i nástroji dokážou zacházet,“ připomíná Ocilka.

Varhany po česku i zvířecí přehrada

přidáno: 7. 8. 2017 3:49, autor: Jana Fričová

Druhý srpnový týden bude žít celé Eurocentrum zejména Křehkou krásou, tedy přehlídkou místních šperků, módy a krásných žen. Město plné tónů přesto doplní program – nenabídne sice koncerty ve čtvrtek a v neděli, zato bude lákat na Český večer v mšenském kostele, na Operní gala či hudební večer u přehrady.
Už v úterý 8. srpna se otevřou dveře mšenského kostela Nejsvětější Trojice a pozvou příznivce varhanní hudby tentokrát na Český večer. Při něm se od 17 hodin představí varhanistka Jiřina Dvořáková a trumpetista Jiří Bachtík.
Zmíněné Operní gala je připravené ve čtvrtek od 19 hodin v městském divadle. Zhostí se jej Severočeská filharmonie Teplice a představí výsledky práce účastníků Mezinárodního dirigentského a pěveckého workshopu. Ten probíhal pod vedením dirigenta Norberta Baxy, sólistky Národního divadla v Praze Heleny Kaupové a Carol Isaac z Metropolitní opery v 
New Yorku. Program je složený z výběru z děl W. A. Mozarta a Bedřicha Smetany, vstupné činí sto korun.
Milovníci letních festivalů si přijdou na své v neděli. Takový minifestivalový večer je nachystaný v neděli 13. srpna od 19 hodin
 v areálu Slunečních lázní u jablonecké přehrady. „Nejprve vystoupí mostecká rocková kapela Kola dokola a pak své fandy od 20.30 
hodin potěší pražská kapela Sto zvířat, která přijde s osvědčeným programem,“ slibuje ředitel městského divadla Pavel Žur s tím, že společné vstupné je 150 korun.


Hudebníci se do Jablonce těší. Někteří zde mají rodinné vazby.

přidáno: 31. 7. 2017 0:52, autor: Jana Fričová

Na letní scéně se tento týden roztančí lehkonohá operetka, jiný žánr představí izraelsko-iránsko-italsko-švýcarská kapela. Svůj žánr si vybere i ten nejnáročnější posluchač. A kromě varhanního koncertu se všechny ostatní odehrávají opět pod širým nebem.
Francouzský večer bude tím prvním srpnovým koncertem v rámci projektu Město plné tónů. Tentokrát za varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova usedne v 17 hodin Přemysl Kšica, s ním bude na housle hrát skladby francouzských autorů Anna Veverková.
Pro ty, kteří nejsou fanoušky houslí a varhan v sakrálním prostředí, je za třicetikorunové vstupné připravený pořad složený z operetních melodií nazvaný Blondýnky sladké,...aneb procházka českou operetou, a to také v úterý od 17 hodin, ale na letní scéně Eurocentra. Účinkují Ivana Weberová, sólistka Divadla J. K. Tyla Plzeń, Lubomír Havlák, sólista Státní opery a ND Praha, které na klavír doprovodí Irena Havláková. V programu zazní slavné melodie z operet Oskara Nedbala, Rudolfa Frimla, Rudolfa Piskáčka a Karla Hašlera. „Už se do Jablonce velmi těším. Jsou tam vynikající diváci i hudeb
ní pořady a díky své ženě mám k Jablonci blízké vazby,“ svěřil se Lubomír Havlák. Jeden dědeček jeho manželky Ireny, Václav Kryl, pracoval totiž na stavbě jabloneckého divadla a byl jedním z organizátorů ochotnického souboru místní české menšiny. Druhý dědeček, Jan Janecký, byl významný houslový pedagog a ředitel školy ve Vrkoslavicích. 
Středa 2. srpna opět rozezní Mírové náměstí před radnicí. Se svým akordeonem ze vystoupí od 16 hodin Jana Bezpalcová. „Velmi uznávaná interpretka vystudovala českobudějovickou konzervatoř, VŠMU v Bratislavě a Hochschule für Musik Franz Liszt v německém Výmaru, kde vzdělání završila postgraduálním studiem Kozertexamen. Koncertuje, podílí se na různých hudebních i divadelních projektech a příležitostně i komponuje,“ představuje hudebnici ředitel divadla Pavel Žur.
Kedem Ensemble tvoří hráči z Izraele, Iránu, Itálie a Švýcarska. V Jablonci vystoupí ve čtvrtek 3. srpna od 17 hodin na letní scéně. Představí unikátní hudební projekt navazující na různé kulturní a hudební tradice. „Skupina čerpá z židovsko-španělských písní Ladino, raných izraelských nápěvů, íránské lidové hudby a dalších vlivů. Íránský kamanče, akordeon a perkuse Středního východu spolu s vášnivým zpěvem a pulzujícími rytmy vytváří překvapivou zvukovou koláž,“ tvrdí Jan Ocilka, dramaturg jabloneckého Eurocentra. O hostu nedělního koncertu v Tyršových sadech (neděle 6. srpna od 15 hodin) zkušený dramaturg říká: „Američtí Henhouse Prowlers z Chicaga si za jedenáct let tvrdé práce a non-stop turné vybudovali solidní pověst. Jejich hudba staví na kořenech bluegrassu a směřuje k vlastnímu charakteristickému a jedinečnému zvuku. V repertoáru se objevují jak sklady, které to valí dopředu, tak i romantické balady. Jak originální kusy, tak i tradiční písně a převzaté současné kusy. Své umění hudebníci prezentovali nejen doma ve Spojených státech, ale také v subsaharské Africe, Rusku, Beneluxu a v dalších zemích.”

Skřítci, kubánské rytmy a jazz – to je aktuální koktejl MPT

přidáno: 17. 7. 2017 8:11, autor: Jana Fričová

Další týden projekt Město plné tónů (MPT) otevírá pohádkou pro děti. Milovníci hudby však rozhodně nebudou ochuzení – čekají je varhany s flétnou v kostele, komorní duo před radnicí, kubánské rytmy na letní scéně a trocha tradičního swingu v Tyršových sadech. Prostě program je opět velmi bohatý.
Kouzla skřítků budou lákat nejmladší generaci v úterý od 15 hodin na letní scénu v jabloneckém Eurocentru. S veselou autorskou pohádkou o dvou malých domácích skřítcích a jejich velkém dobrodružství přijede Divadlo Navětvi Praha. Vstupné je deset korun.
Hned v sousedství letní scény přivítá ve stejný den, tedy v úterý, ale od 17 hodin milovníky varhan kostel Dr. Farského, kde Jablonecké kulturní a informační centrum (JKIC) připravilo německý večer se skladbami pro varhany, na které bude hrát Ivana Michalovičová, a flétnu Evy Prchalové (roz. Myslivcová). „Varhany v původně luteránském chrámu postavila firma Schuster z Žitavy a se třemi manuály patří k velkým koncertním nástrojům s bohatým hlasem. Výběr skladeb zase ukáže to nejlepší z pera německých klasiků. Těžko dnes uvěřit, že Johann Sebastian Bach ve své době nebyl nijak uznávaným komponistou. To až jeho krajan - F. Mendelssohn-Bartholdy - se zasloužil o novou vlnu zájmu o Bachovu hudbu. A tak těmto autorům bude patřit úvod a závěr koncertu,“ říká Petra Handlířová z JKIC a dodává, že v programu zazní také díla Brahmse, Händela či Maxe Regera.
Stejně jako úterní pohádka, tak i středeční hodinka před radnicí je v režii jabloneckého městského divadla. To na venkovní jeviště pozvalo tentokrát klavíristu Petra Smetáčka a hráče na perkuse a tradiční andské flétny Carlo Zegarra Abanta. „připravili jsme tentokrát koncert komorního dua, v něž se naplno projevuje přiroze
ná souhra pramenící ze společného hudebního porozumění,“ zve na Mírové náměstí Pavel Žur, ředitel divadla. Oba muzikanti se samostatně věnují různým žánrům, ale nejvíce je jim blízká latinsko-americ​ká hudba prolnutá jazzem. Peruánský hudebník Carlo Zegarra se specializuje na tamní tradiční nástroje a v České republice spolupracuje s různými soubory a orchestry. Hudebník a skladatel Petr Smetáček absolvoval kompozici u Karla Růžičky na Konzervatoři Jaroslava Ježka a nyní se věnuje různým hudebním žánrům, zejména jazzu a klasické hudbě. Začátek je v 16 hodin. 
Čtvrtek na letní scéně tentokrát ovládne kubánský zpěvák Yomar Amador Morejon. Toho přizvala ke spolupráci kapela Timbasa místo původně inzerované zpěvačky Marthy Galarragy, která ze závažných důvodů musela concert odřeknout. „Pouze pro tento koncert oslovila tuzemská kapela Timbasa kubánského zpěváka a perkusionistu Yomara Amadora Morejona, s nímž úspěšně vystupovala v minulosti. Bude se tedy jednat o exkluzivní vystoupení,” zve na čtvteční letní scénu dramaturg Eurocentra Jan Ocilka. A svou pozvánku rozšiřuje take na nedělní odpoledne do Tyršových sadů. Tady se od 15 hodin s jazzem a swingem představí Melody Boys. „Což jsou sólisté Melody Makers Ondřeje Havelky. Band se snaží o autentickou interpretaci jazzu a swingu 20., 30. a raných 40. let. Samozřejmostí je i hra na dobové nástroje,” konstatuje Ocilka. . Základní sestavu bandu tvoří kytarista Petr Tichý, po jehož boku exceluje pianista Mirek Lacko, saxofonista a klarinetista Pavel Jordánek, trumpetista Jiří Patócs a kontrabasista Petr Vlášek.

1-10 of 52