Hudební náčrtky z Litoměřic

přidáno: 25. 6. 2015 6:12, autor: Vít Rakušan
Poslední koncertem na Mírovém náměstí, jenž organizuje základní umělecká škola, je vystoupení hudebních souborů Junior Band a Schizzo Band z Litoměřic. Začátek je opět v 16 hodin. „V pátek jsme museli kvůli počasí přesunout koncert z přehradního mola do divadla, tak sned tentokrát nám bude přát počasí,“ doufá náměstek primátora Pavel Svoboda. 

Oba bandy, které ve středu vystoupí na Mírovém náměstí, působí při Základní umělecké škole v Litoměřicích. Junior Band vznikl ve školním roce 2007/8 a jeho uměleckým vedoucím je Zdeněk Růžička, dlouholetý člen Orchestru Františka Honzáka, kapelník Big Bandu Litoměřice, člen Big Bandu Česká Lípa a OH Bandu. „V Junior Bandu hrají žáci od 14 do 18 let, seznamují se s frázováním swingové, taneční a jazzové hudby,“ říká Růžička. 

Druhá litoměřická kapela, Schizzo Band, o sobě říká, že hodně orchestrů a skupin se snaží při interpretaci převzatých skladeb vytvořit co nejpřesnější kopii originálu. Samozřejmě kopie zůstane kopií a jako taková má i svou cenu. Schizzo Band však má jiné ambice. Slovo „schizzo“ pochází z italštiny a znamená „náčrtek". Proto band toho jména použije náčrtek skladby, kterou pomocí aranže a různě hudebně zdatných hudebníků, jež jsou momentálně k dispozici, dotváří v originální dílo. „Žáci školy odcházejí a přicházejí a Shizzo je živý organismus, který reaguje na každého jednotlivce a změnu sestavy. Hovořit o tom, jak dlouho Schizzo existuje, nemá až takový význam, protože ze zakládající sestavy, kromě vedoucího orchestru, už nikdo nehraje,“ charakterizuje litoměřický band Vít Rakušan, ředitel jablonecké ZUŠ.

První červencovou středu příznivce festivalu Město plné tónů žádný koncert nečeká. „Přesouváme se do úterý, kdy se se školáky rozloučí a prázdniny přivítá na Mírovém náměstí skupina Pískomil se vrací…. a jeho kapela do kapsy,“ zve náměstek Svoboda. A ve čtvrtek už přivítá první návštěvníky Letní scéna Eurocentra, která připravila koncert amerického písničkáře a brilantního hráče na kytaru Christophera Paula Stellinga.
Comments