Jablonecký festival nabídl opery, divadla i koncerty

přidáno: 26. 9. 2016 5:31, autor: Jana Fričová   [ Aktualizováno 10. 2. 2017 2:32 uživatelem Vít Rakušan ]
Druhý ročník hudebně dramatického festivalu Jablonec nad Nisou – Město plné tónů se nachýlil ke svému konci. Slavnostní tečku napíší Václav Hudeček s Ivo Kahánkem a hvězdný třpyt festivalu dodá Lucie Bílá s Petrem Maláskem.

„Pět měsíců hudby všech žánrů i divadla, devět více či méně tradičních scén včetně kostelních interiérů – to je jen kratinké shrnutí druhého ročníku Města plného tónů. V jeho průběhu jsme měli možnost vidět hvězdy divadelního i muzikantského nebe, zahraniční kapely, které se na svém turné jako jediné a často i první místo svého koncertu v České republice vybraly právě a jenom Jablonec. To je myslím velmi slušná bilance,“ zamýšlí se před závěrečnými tóny 2. ročníku městského festivalu Město plné tónů (MPT) jablonecký náměstek pro kulturu Pavel Svoboda.

Na přípravě MPT se podílí čtyři městské kulturní subjekty – divadlo, Eurocentrum, Jablonecké kulturní a informační centrum a základní umělecká škola. „Na podiích jsme vedle profesionálů měli možnost vidět žáky a studenty hudby i divadelní ochotníky. Festival nabídl dvě opery, pět divadelních představení, 46 koncertů a jeden minifestival. Laťka je nastavená hodně vysoko a já věřím, že se nám ji příští rok povede neshodit, ale třeba posunout i o nějaký milimetr ještě výše. Letošní ročník končí, už se těším na ten příští,“ konstatuje Svoboda.

Rozhovor houslí s klavírem

V úterý 27. září od 19 hodin zaplní jablonecké městské divadlo tóny houslí a klavíru Václava Hudečka a Ivo Kahánka. Pro jablonecké publikum si připravili společný koncert s komorním souborem Barocco Sempre Giovane. „Václav Hudeček patří mezi českou a mezinárodní interpretační elitu již od šedesátých let, kdy zahájil strmou kariéru koncertem v Londýně s Roayl Philharmonic Orchestra, poté vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích a nahrál mnoho úspěšných CD, “ jmenuje ředitel divadla Pavel Žur úspěchy houslisty, který se snaží podporovat nastupující interpretační generaci tím, že každý rok pořádá letní houslové kurzy v Luhačovicích a nejlepší ze studentů pak představuje na svých koncertech. Také Ivo Kahánek je interpretem nevšední emocionální síly a hloubky. Získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace, mnohými je považován za nejlepšího současného českého pianistu. V roce 2004 se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

Komorní soubor Barocco Sempre Giovane, založený roku 2004, tvoří mladí profesionální hudebníci. „Soubor se specializuje na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se ale ani jiných slohovým obdobím. Spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními sólisty,“ představuje komorní soubor Žur.

V programu úterního večera zazní sklady z díla Jana Václava Stamice, Jakuba Jana Ryby, Wolfganga Amadea Mozarta a Josepha Haydna.

Vrchol patří Bílé s Maláskem

Pomyslnou třešničkou na dortu bude komorní koncert Lucie Bílé, která se v divadle představí o
týden později v úterý 4. října od 19 hodin jen za klavírního doprovodu Petra Maláska. „Tímto koncertem oslavíme dvacetiletou spolupráci Lucie Bílé s jabloneckým divadlem i dětským pěveckým sborem Vrabčáci,“ připomíná Źur, jenž je nejen ředitelem divadla, ale také sbormistrem jmenovaného sboru, jenž si také připomíná kulaté jubileum, a to rovných 25 let od svého založení.

Comments