Londýnští Fofoulah hrají v Česku poprvé právě v Jablonci

přidáno: 16. 8. 2016 0:30, autor: Jana Fričová   [ Aktualizováno 10. 2. 2017 2:33 uživatelem Vít Rakušan ]
Tento týden nabídne nejprve varhanní koncert v kostele Dr. Farského, pak se na letní scéně Eurocentra vystřídají africké rytmy s vídeňskou operetou. A neděle se rozezní v příjemném swingovém rytmu. To je další nabídka festivalu Město plné tónů.

Už v pořadí šestý koncert cyklu Jablonecké kostely otevřeny se rozezní dnes od 17 hodin v kostele Dr. Farského. „Vedle úžasného zvuku třímanuálových varhan, jejichž základ pochází z roku 1878 a které roku 1939 firma Steinmaier z Oettingenu přestavěla do dnešní koncertní podoby, uslyšíte i sametový fagot,“ popisuje odpolední zážitek Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra. Za varhany usedne Jiřina Dvořáková Marešová, fagotu se ujme Jan Žďánský. „V programu nás čekají jedinečné varhanní improvizace, ale zazní i skladby s duchovní tematikou z pera známých komponistů, jako je J. S. Bach či J. Brahms, i díla méně známá. A pro pravidelné návštěvníky našich koncertů máme i jedno překvapení!“ slibuje Handlířová.

Ve čtvrtek 18. srpna se na letní scéně od 17 hodin představí londýnská skupina Fofoulah, jejíž členové pochází ze Senegalu, Gambie a Velké Británie. „Fofoulah mísí senegalský zpěv a západoafrické rytmy s dubovými basovými linkami, sci-fi syntezátory, syrovými rockovými kytarovými zvuky, intenzivními funkovými groovy a jazzovými postupy. Její členové jsou známí ze skupin Sensational Space Shifters Roberta Planta a Juju, Three Trapped Tigers, I.R.O.K., Red Snapper nebo projektu Outhouse Ruhabi pod hlavičkou Loop Collective,“ popisuje čtvrteční hudební zážitek dramaturg Eurocentra Jan Ocilka a dodává, že zvuk typický pro Fofoulah je jedinečný nejen na britské hudební scéně. A právě v Jablonci vystoupí skupina v České republice vůbec poprvé.

Naprosto odlišný žánr nabídne letní scéna v pátek odpoledne. Milovníkům operetních melodií přiveze od 17 hodin Procházku vídeňskou operetou Lubomír Havlák. „V programu zazní ukázky ze známých operet - Veselá vdova, Paganini, Země úsměvů, Vídeňská krev, Cikánský baron, Netopýr, Polská krev, Čardášová princezna, Ples v opeře,“ říká dramaturgyně městského divadla Miloslava Literová. Kromě Havláka se v pořadu představí také sopranistky Ivana Veberová a Zora Jehličková. Klavírního doprovodu se ujme Irena Havláková, vstupné je 20 Kč.

A nedělení odpoledne 21. srpna po 15 hodině zpestří návštěvníkům Tyršova parku The Priester Sisters, jež hrají swing a Boogie-woogie. Sesterské trio má v repertoáru nejznámější písně 30. až 50. let. „Do swingové hudby z dob legendárních Andrews Sisters přinášejí nový rozměr svými instrumentálními dovednostmi. V nezvyklém složení kytara, akordeon a housle samy doprovází svůj trojhlasý zpěv,“ zve do Tyršových sadů v neděli Ocilka.

Comments