První letní varhanní koncert u Nejsvětější trojice ve Mšeně

přidáno: 10. 7. 2017 1:57, autor: Jana Fričová
Město plné tónů zve své fanoušky tento týden na koncerty varhanní, flétnové s klavírem, na izraelské folkové duo i americký jazz v podání muzikantů z Berlína. Nabídka je opět bohatá a lákavá.
V úterý 11. července nabídne koncertní hodinu kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně. „Pořádáme zde Italský večer, v němž se představí varhanistka Jiřina Dvořáková Marešová a sopranistka Irena Troupová,“ popisuje Borek Tichý z Jabloneckého kulturního a informačního centra (JKIC) a tím, že začátek je v 17.00 hodin.
Letos se JKIC v rámci 10. jubilejního cyklu Jablonecké kostely otevřeny zaměřuje právě na varhanní koncerty. „Obě dámy přinesou osvěžující hudební program složený zejména ze starších, přesto nestárnoucích italských děl. A díky skladateli, jehož působení v misiích Jižní Ameriky bylo jednou z inspirací pro film Mise režiséra R. Joffé z roku 1986, se při bujnější fantazii můžete přenést v čase a prostoru i přes oceán mezi indiány 18. století. Budete překvapeni, co vše se dá na malé varhany firmy W. Lorenz vykouzlit,“ zve Tichý. V programu zazní skladby autorů Girolamo Frescobaldi, Claudio Monteverdi, Girolamo Frescobaldi, Giovanni Felice Sances, Domenico Zipoli, Alessandro Grandi, Girolamo Frescobaldi, Claudio Monteverdi a samotné Jiřiny Dvořákové Marešové. „Letošní dramaturgie je založená na národních večerech, takže týden po večeru italském bude následovat večer německý. Tuto národní řadu poruší pouze tradiční koncert ke cti sv. Anny, patronky města, který bude – jak je sv. Anně blízké – nadnárodní,“ dodává Borek Tichý.
Středečn
í odpoledne opět nabízí program od 16 hodin před radnicí. Tam se představí flétnistka Julie Séquardtová a klavíristka Miho Fukuda. Obě absolvovali Pražskou konzervatoř, Julie Séquardtová pokračuje na Akademii múzických umění, Miho Fukuda získala další zkušenosti při stipendijním pobytu ve Varšavě. V hodinovém programu zazní skladby Bohuslava Martinů, Josefa Suka, Bedřicha Smetany, Francise Poulence a dalších. V informačním centru jsou opět pro zpříjemnění poslechu k dispozici podsedáky, které si je možné vypůjčit proti padesátikorunové záloze.
Čtvrtek bude od 17 hodin na letní scéně Eurocentra patřit izraelskému duu
JonZ and the band. „Intimní optimistické duo vzniklo během hudební pouti Jenie Vasilenko a Yoava Or v roce 2014.
Odloučeni v domě v podhůří Karmelu hudebníci začali psát odděleně své texty. Touha po harmonii a spolupráci je přiměla znovu se do nich společně ponořit a opatřit je jemnými folkovými melodiemi,“ popisuje umělce dramaturg Eurocentra Jan Ocilka a dodává, že na aktuálním evropském turné duo doplňují další izraelští hudebníci.
Z dramaturgické kuchyně Eurocentra je také nedělní koncert od 15 hodin v Tyršových sadech. Po skvělém úvodním tangu argentino tentokrát přichází swing. „Swingový band Savoy Satellites z Berlína hraje klasiku swingu 40. let: výběr z amerických standardů – Great American Songbook, některé hotjazzové originály i novější svižné skladby,” konstatuje Ocilka s tím, že stylem skupina napodobuje rané Nat King Cole Trio, Slim & Slam či Billie Holiday.
Comments