Skřítci, kubánské rytmy a jazz – to je aktuální koktejl MPT

přidáno: 17. 7. 2017 8:11, autor: Jana Fričová
Další týden projekt Město plné tónů (MPT) otevírá pohádkou pro děti. Milovníci hudby však rozhodně nebudou ochuzení – čekají je varhany s flétnou v kostele, komorní duo před radnicí, kubánské rytmy na letní scéně a trocha tradičního swingu v Tyršových sadech. Prostě program je opět velmi bohatý.
Kouzla skřítků budou lákat nejmladší generaci v úterý od 15 hodin na letní scénu v jabloneckém Eurocentru. S veselou autorskou pohádkou o dvou malých domácích skřítcích a jejich velkém dobrodružství přijede Divadlo Navětvi Praha. Vstupné je deset korun.
Hned v sousedství letní scény přivítá ve stejný den, tedy v úterý, ale od 17 hodin milovníky varhan kostel Dr. Farského, kde Jablonecké kulturní a informační centrum (JKIC) připravilo německý večer se skladbami pro varhany, na které bude hrát Ivana Michalovičová, a flétnu Evy Prchalové (roz. Myslivcová). „Varhany v původně luteránském chrámu postavila firma Schuster z Žitavy a se třemi manuály patří k velkým koncertním nástrojům s bohatým hlasem. Výběr skladeb zase ukáže to nejlepší z pera německých klasiků. Těžko dnes uvěřit, že Johann Sebastian Bach ve své době nebyl nijak uznávaným komponistou. To až jeho krajan - F. Mendelssohn-Bartholdy - se zasloužil o novou vlnu zájmu o Bachovu hudbu. A tak těmto autorům bude patřit úvod a závěr koncertu,“ říká Petra Handlířová z JKIC a dodává, že v programu zazní také díla Brahmse, Händela či Maxe Regera.
Stejně jako úterní pohádka, tak i středeční hodinka před radnicí je v režii jabloneckého městského divadla. To na venkovní jeviště pozvalo tentokrát klavíristu Petra Smetáčka a hráče na perkuse a tradiční andské flétny Carlo Zegarra Abanta. „připravili jsme tentokrát koncert komorního dua, v něž se naplno projevuje přiroze
ná souhra pramenící ze společného hudebního porozumění,“ zve na Mírové náměstí Pavel Žur, ředitel divadla. Oba muzikanti se samostatně věnují různým žánrům, ale nejvíce je jim blízká latinsko-americ​ká hudba prolnutá jazzem. Peruánský hudebník Carlo Zegarra se specializuje na tamní tradiční nástroje a v České republice spolupracuje s různými soubory a orchestry. Hudebník a skladatel Petr Smetáček absolvoval kompozici u Karla Růžičky na Konzervatoři Jaroslava Ježka a nyní se věnuje různým hudebním žánrům, zejména jazzu a klasické hudbě. Začátek je v 16 hodin. 
Čtvrtek na letní scéně tentokrát ovládne kubánský zpěvák Yomar Amador Morejon. Toho přizvala ke spolupráci kapela Timbasa místo původně inzerované zpěvačky Marthy Galarragy, která ze závažných důvodů musela concert odřeknout. „Pouze pro tento koncert oslovila tuzemská kapela Timbasa kubánského zpěváka a perkusionistu Yomara Amadora Morejona, s nímž úspěšně vystupovala v minulosti. Bude se tedy jednat o exkluzivní vystoupení,” zve na čtvteční letní scénu dramaturg Eurocentra Jan Ocilka. A svou pozvánku rozšiřuje take na nedělní odpoledne do Tyršových sadů. Tady se od 15 hodin s jazzem a swingem představí Melody Boys. „Což jsou sólisté Melody Makers Ondřeje Havelky. Band se snaží o autentickou interpretaci jazzu a swingu 20., 30. a raných 40. let. Samozřejmostí je i hra na dobové nástroje,” konstatuje Ocilka. . Základní sestavu bandu tvoří kytarista Petr Tichý, po jehož boku exceluje pianista Mirek Lacko, saxofonista a klarinetista Pavel Jordánek, trumpetista Jiří Patócs a kontrabasista Petr Vlášek.
Comments