Skvělá opavská Její pastorkyňa zahájila letošní Město plné tónů

přidáno: 16. 5. 2016 1:00, autor: Jana Fričová   [ aktualizováno 16. 5. 2016 1:17 ]

Město plné tónů 2016 má za sebou první akordy. Minulostí je operní představení Slezského divadla Opava i koncert tradičního a autorského bluegrassu. Na své diváky čekají absolventi ZUŠ i klavír pod širým nebem.

Slzy, láska a čest

Zahajovací představení festivalu hudby a divadla Město plné tónů 2016 se odehrálo v městském divadle ve středu 11. května. Plné hlediště ani nedýchalo, když se se na něj z jeviště hrnula emocemi nabitá a skvělými výkony hereckými, ale hlavně pěveckými, naplněná opera Její pastorkyňa Leoše Janáčka v provedení operního sboru a orchestru Slezského divadla Opava pod taktovkou hostujícího Petr Šumníka a v režii Jany Pletichové Andělové. Za zmínku bezesporu stojí skvělá scéna taktéž hostujícího výtvarníka Jaroslava Milfajta.

Než zazněly první tóny předehry, vyznal se před oponou náměstek primátora Pavel Svoboda z potěšení zvát Jablonečany i hosty z blízkého či vzdálenějšího okolí na události, jež umí zpříjemnit a obohatit život. „Festival, do jehož druhého ročníku dnešním dnem vstupujeme, nabízí koncerty či divadelní představení na místech nejen obvyklých, ale i na těch méně tradičních. Všude jsou však všichni posluchači a milovníci kvalitní kultury vítaní, všude čeká velmi dobrý program a všude bude určitě skvělá atmosféra,“ zval náměstek Svoboda. Město plné tónů obsadí svým programem nejen jeviště městského divadla, ale také letní scénu Eurocentra, tóny zaplní Mírové náměstí před jabloneckou radnicí, k posezení v Tyršových sadech pozve k promenádním koncertům, vydá se na hladinu přehrady i do Slunečních lázní.

Hrálo se i křtilo

Zatímco v městském divadle burácelo a slzné kanálky přítomných dam provokovalo operní drama na motivy divadelní hry Gabriely Preissové, jinou hudební notu nabídlo Eurocentrum Jablonec, kam v rámci krátkého evropského turné zavítala americká bluegrassová skupina Hickory Project v čele s Anthony Hanniganem. Kapela, která vznikla v roce 2001, vydala sedm CD a jedno DVD. Slaví úspěchy nejen doma ve Spojených státech, ale také v Evropě nebo v Austrálii a ve středu vyvolala velký ohlas také v Jablonci.

Koncert americké skupiny měl také hosta – byl jím jablonecký Handl, který tu pokřtil své nové CD. Ani Jablonečané nejsou žádní začátečníci: „Pochlubit se mohou stabilní domácí základnou, ale i ohlasem mimo Českou republiku, který potvrzuje 1. místo na prestižním festivalu EOWB v holandském Voorthuizenu nebo 2. místo na největším evropském bluegrassovém festivalu ve francouzském La Roche,“ představuje kapelu Jan Ocilka, dramaturg Eurocentra Jablonec nad Nisou.

Tóny oživená náměstí

Město plné tónů začne nabírat obrátky na konci května. V pondělí 30. května se v kostele sv. Anny představí na vlastním koncertě absolventi jablonecké základní umělecké školy. A místní ZUŠka má pod palcem i následující dny. „Už zcela tradiční, milá a hodně navštěvovaná akce je Klavír pod širým nebem na náměstí Dr. Farského v úterý 31. května, která volně probíhá od 13 do 17.30 hodin. Věřím, že nám ji nezkazí ošklivé počasí, ale že malé i větší klavíristy zalije slunce,“ věří ředitel ZUŠ Jablonec Vít Rakušan a dodává, že hned o den později, ve středu 1. června začíná v 16 hodin na Mírovém náměstí koncert Dechového orchestru ZUŠ.„Ten odstartuje pravidelné středeční hudební hodinky, které jistě zpříjemní i posezení návštěvníkům restauračních zahrádek,“ uzavírá náměstek Pavel Svoboda pozvánku na nejbližší program druhého ročníku Město plné tónů.

Aktuální program

Informace o aktuálním programu jsou na vylepených plakátech, na webových stránkách festivalu www.mestoplanetonu.cz a na Facebooku, programové letáky jsou k dispozici ve všech jabloneckých kulturních stáncích.

 

Comments